Co lze najít v medu

Med není jen sladká směsice jednoduchých a složitých cukrů obohacená i vitaminy, minerály a enzymy. Skutečný nefalšovaný med, který nebyl filtrován, bude vždy obsahovat pyl, propolis i vosk.

Pyl

Pyl je soubor samčích pohlavních buněk rostlin a v potravě včel tvoří hlavní bílkovinovou složku. Obsah bílkovin v pylu je kolem 22%. Přesto že má pyl většinou nahořklou chuť, není jeho konzumace zdravotně nijak závadná, ba naopak, obsahuje kromě bílkovin také další vitaminy, minerály a stopové prvky. Přesné složení pylu kolísá dle druhu rostliny.

Propolis

Propolis, nebo také včelí tmel, je pryskyřičná látka jemné avšak přitom pronikavé aromatické vůně. Včely propolis vytváří z nasbírané pryskyřice, kterou obohatí o sekrety hlavových žláz. Dále pak včely propolis používají ke tmelení skulin a k dezinfekci částí úlu. Pro člověka jsou pochopitelně nejvíce podstatné účinky dezinfekční a antibakteriální.

Vosk

Vosk je tvořen estery vyšších mastných kyselin a je tvořen ve voskotvorných žlázách včelích dělnic. Člověkem je vosk využíván je zejména pro výrobu svíček, v kosmetice, či jako ochranný povlak zabraňující vysychání dužinatého ovoce. Pro trávící soustavu člověka i jiných živočichů je vosk inertní, což znamená, že se v zažívacím traktu nerozkládá a opouští tělo beze změny.

Med znalců

Je tedy zřejmé, že i při nejvyšší opatrnosti a pečlivosti se v každém opravdovém medu budou výše zmíněné složky ve větší či menší míře objevovat. Včelaři se snaží výskyt těchto příměsí minimalizovat vícenásobným cezením a následným čeřením medu, při kterém se co nejvíce cizích látek od medu oddělí. Není to ale vzhledem k užitečnosti pylu a propolisu škoda? Vždyť konzumace pylu a propolisu může lidskému zdraví jedině prospět a vosk nemá na naše trávení žádný vliv. Požádejte svého včelaře, aby Vám med stočil ještě dříve, než z něj odstraní přebytečný pyl a propolis. Pokud tak neučiníte, včelař si pravděpodobně ponechá cenný „odpad“ ze scezeného medu pro svoji vlastní potřebu. Někdy je dokonce med se zvýšeným obsahem pylu, propolisu a vosku nabízen jako „med znalců“, neboť jen opravdový znalec ví, že drobná různobarevná zrnka nejsou bezcenným znečištěním medu, ale skutečným pokladem pro naše zdraví.

Komentáře jsou vypnuty.